Vážení zákazníci, až do úplného odbavení všech objednávek z předprodejové akce, nepřijímáme další objednávky. Děkujeme za pochopení.

Tatínkové na otcovské dovolené.?

Tato novinka už sice není ,,nejžhavější“, novela zákona o nemocenském pojištění vešla v platnost 1. února 2018, ale pokud jste o ni ještě neslyšeli nebo tápete v odpovědích na otázky: kdy uplatnit, na jak dlouho, kdo může o otcovskou dovolenou zažádat, tak právě pro vás je tento článek.

 

Co je otcovská dovolená?

Jedná se o novou dávku, která se správným názvem nazývá ,,otcovská poporodní péče“. Nástup na otcovskou dovolenou je možný v době šesti týdnu od narození miminka.

Tatínek si v tomto čase může vybrat volno v podobě sedmi pracovních dní, aniž by si musel vybírat dovolenou nebo neplacené volno, jako tomu bylo dříve. Těchto sedm dní však musí vyčerpat najednou, tzn. v kuse. Tuto dávku si nelze vybrat po částech, nýbrž najednou.

 

Podmínky pro čerpání otcovské dovolené

  • otec, který je zapsaný na matrice nebo otec, který převzal dítě do náhradní rodinné péče
  • automaticky mají nárok všichni otcové – zaměstnanci, popřípadě OSVČ, kteří si poctivě platí nemocenské pojištění, a to nejméně tři měsíce před začátkem čerpání otcovské dovolené
  • nárok mají i tatínkové, kteří pracují na základě pracovních dohod, jako: DPP, DPČ – pokud si tedy platí nemocenské pojištění

 

Jak je otcovská dovolená placená?

Otec, který zůstane s děťátkem a maminkou doma po dobu sedmi pracovních dní má národ na 70 % vyměřovacího základu svého výdělku.

Tento vyměřování základ se počítá stejně jako u mateřské dovolené, tzn. sečtou se hrubé výdělky otce za poslední rok, a poté se vydělí počtem dní.

Pro předběžný výpočet otcovské dovolené můžete využít tuto kalkulačku.

Kde zažádat?

Pokud se jedná o zaměstnance (ne OSVČ), otec žádá prostřednictvím svého zaměstnavatele. Stejně jako při nemocenské nebo ošetřování člena rodiny.

V případě otce OSVČ, tak ten musí po ukončení otcovské dovolené vyplnit formulář na tuto nemocenskou dávku, a poté doručit na pobočku Okresní správy sociálního zabezpečení, pod kterou spadá.

Tento formulář je k dispozici na každé správě sociální zabezpečení nebo on-line ke stažení na stránkách ČSSZ.

Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich ochranou a zpracováním.