Vážení zákazníci, až do úplného odbavení všech objednávek z předprodejové akce, nepřijímáme další objednávky. Děkujeme za pochopení.

Pohybové hry pro batolata

 

Pohyb se řadí mezi jednu z nejdůležitějších oblastí ve vývoji dítěte. Proto je velmi důležité děťátko podporovat v pohybu. Nejlepší způsob, jak nenásilně a spontánně podporovat pohybovou aktivitu našich nejmenších je beze sporu formou hry.

Dnes vám proto přinášíme několik tipů na pohybové hry pro jednotlivce i menší skupinu dětí.

 

1. Čáry, máry fuk!

Na tuto hru budete potřebovat ,,kouzelnou hůlku“ (vařečku, tužku, proutek). Vyslovíte čarovnou formulku ,,čáry, máry fuk – ať je z tebe ...“. Volte zvířata, která mají typický pohyb nebo zvuk (medvěd, žába, ptáček, motýl, koník, atd.) Dítě se poté ,,promění“ v dané zvíře a napodobuje ho (skáče, kolébá se, létá, cválá).

 • vhodná pro jednotlivce i skupinku batolátek
 • rozvíjí: pohyb, fantazii, postřeh, pozornost, slouží také jako ,,pomůcka“ při poznávání zvířat

 

2. Zlatá klasika – honěná

Děti milují běh, o to více, když je někdo honí a oni ,,musí“ utíkat. Co je při této hře nesmírně důležité – dítě nesmíte chytit :-) Můžete také kombinovat s klasickou schovávanou, kdy vás dítě začne hledat.

 • vhodná pro jednotlivce i více dětí (záleží na rychlosti toho, kdo chytá a výdrži)
 • rozvíjí: postřeh, prostorové vnímání, koordinaci těla, rychlost, stabilitu

 

3. Překážková dráha

Určitě nemusím zdlouhavě popisovat oč jde, často se této hře také říká ,,opičí dráha“. Co je smyslem této hry? V prostoru vytvořit překážky, které musí dítě zdolávat. Vždy volíme překážky podle věku a místa, kde právě hra probíhá.

K této hře nepotřebujete žádné speciální pomůcky, postačí například: dětská klouzačka, pěnové puzzle (válení sudů), židle (podlez), balon (hod), plastové kelímky (překážkový běh), švihadlo (přecházení), atd. Nápadům a realizaci se meze nekladou.

 • vhodná pro jednotlivce i více dětí
 • volit dle věku a možností dětí
 • rozvíjí: stabilitu, postřeh, prostorové vnímání, hrubou motoriku, trpělivost, koordinaci celého těla

 

4. Pozor - medvěd!

Tato hra má nespočet obměn, můžete nahradit: pozor - žralok, piráti, vlk, bouřka, a jiné a jiné. Hra spočívá ve volném běhu sem a tam za doprovodu hudby. Při hudbě dítě poletuje, jakmile se hudba zastaví zakřičte: ,,pozor medvěd“. Na tento pokřik se má děťátko ukrýt na bezpečném místě, např. na označenou plochu nebo do ,,úkrytu“.

Plochu můžete označit například postavenou ohrádkou z kostek nebo můžete využít pěnové puzzle, deku, atd.

Až se hudba opět spustí, je to signál ,,čistý vzduch“ a pokračuje se dále ve hře.

 • vhodné pro jednotlivce i menší skupinku
 • rozvíjí: soustředění, koordinaci těla, prostorové vnímání, postřeh, obratnost, sluch

 

5. Ukradený ocásek

Tato pohybová hra je obměna klasické honičky. Pro zpestření využijte šátek, který bude použit jako ocásek. Cílem této hry je ukradení ocásku. Využít se dají obě varianty rolí: dítě jako cíl honění a rodič jako cíl honění.

 • vhodná pro jednotlivce
 • rozvíjí: koordinaci těla, prostorové vnímání, postřeh, hrubou a jemnou motoriku, fantazii, trpělivost
Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich ochranou a zpracováním.