Vážení zákazníci, až do úplného odbavení všech objednávek z předprodejové akce, nepřijímáme další objednávky. Děkujeme za pochopení.

Když se řekne IMPETIGO

Neznámé slovo jen do doby, než se s tímto infekčním onemocněním setkáte tváří v tvář. Pokud budete podrobněji hledat doslovný překlad tohoto slova, zjistíte, že pochází z latinského slova impetere, které v překladu znamená ,,zaútočit“.

Pokud už jste se s tímto bakteriálním onemocněním setkali, jistě dáte za pravdu.

Co je impetigo? Jak se léčí, a jaké má příznaky?

 

Seznamte se..

Jedná se o vysoce nakažlivou infekční nemoc, která bývá většinou nezávažná. Původcem impetiga jsou dvě bakterie: Streptococcus a Staphylococcus.

Impetigo ,,útočí“ - postihuje především kojence, batolata, děti předškolního věku a mladšího školního věku. Výjimky se však najdou i mezi dospělými. Zejména rodiči, kteří pečují o dítě nakažené impetigem.

 

Impetigo – jak se přenáší?

Důvodem, proč je impetigo vysoce nakažlivé, je právě forma přenášení. Impetigo se přenáší tekutinou (tzv. tekutinou prýšticí), kterou obsahují právě puchýře, které se při tomto onemocnění tvoří.

Impetigoce se přenáší velice rychle hlavně v dětských kolektivech (MŠ, škola, atd.). Hlavní příčinou přenosu je přímý kontakt s již zmiňovanou tekutinou prýšticí nebo věcmi, se kterými byl nakažený v kontaktu – ručník, osuška, oblečení, ložní soupravy, atd.

 

Jak se impetigo projevuje?

V první řadě musím uvést – impetigove existuje ve dvou formách: bulózní a nebulózní. Označení bula souvisí s velikostí puchýře. Jedná se o puchýř v průměru 5 mm.

Nejčastější forma se zprvu projeví jako ,,ošklivý“ bolák v oblasti kolem úst. Tento bolák po nějaké době praskne a začne ,,vypouštět“ tekutinu, která je vysoce nakažlivá. V některých případech může dojít i k zanícení boláků, které může vyústit až ve vřídek. Při běžném a nekomplikovaném průběhu nedochází k zanechání jizev.

 

Léčba impetiga

Hlavní způsob léčby spočívá v zabránění dalšího šíření nákazy. Tedy zabránit dalšímu ,,praskání“ puchýřků, a tím tak dalšímu rozšiřování.

V případech, kdy je pokožka více porušena, předepisují lékaři ,,antibakteriální mast“. Velmi důležité je však dbát na zvýšenou hygienu – časté mytí rukou, častá výměna věcí, se kterými přijde do styku nakažený: ručník, oblečení, povlečení, atd. Vhodné je využít antibakteriální mýdlo.

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich ochranou a zpracováním.