Vážení zákazníci, až do úplného odbavení všech objednávek z předprodejové akce, nepřijímáme další objednávky. Děkujeme za pochopení.

Když se přihlásí světelná kopřivka nebo-li alergie na slunce

 

Světelná kopřivka (jinak také zvaná solární ekzém, alergie na slunce nebo solární dermatitida) trápí v současné době čím dál větší část populace, dětí nevyjímaje. Jedná se o poměrně ,,novou“ alergii, o které ve většině případů nemá postižený člověk sebemenší tušení. Pobyt u moře, na horách, ale také v jarním období – chvíle, které mohou být prvním ,,setkáním“ se světelnou kopřivkou.

Co je světelná kopřivka? Jaká je prevence?

 

Světelná kopřivka – seznamte se..

Světelná kopřivka se řadí mezi alergie (i když je okolo hodně spekulací a dohadů). Jedná se o velmi svědivou vyrážku, která se objevuje zejména na místech, která nejsou chráněna oděvem – tedy oblast dekoltu, krku nebo na končetinách. Alergie na sluníčko (světelná kopřivka) se může začít objevovat během několika málo minut po vystavení pokožky přímému slunci.

Nejvíce bývají náchylní lidé, kteří patří do tzv. ,,prvního fototypu“ - tedy lidé s velmi světlou pokožkou, světlovlasí, světloocí, rusovlasí

 

Jak se světelná kopřivka projevuje?

  • nejčastější příznak: vyrážka – kopřivka, zbarvena do červena
  • vyrážka může v některých případech začít mokvat a slívat se do velkých ploch
  • výrazná svědivost na postižených oblastech těla
  • v některých případech bývá postižené místo dosti bolestivé
  • mohou se také tvořit červené ,,pupence“ nebo mokvající puchýře

 

Dbejte na prevenci

Podle dermatologů je nejzákladnější prevence postupné zvykání si na sluneční záření, v krátkých časových intervalech. Jedná se o tzv. ,,otužování pokožky“. Zejména u malých dětí se stává velmi žádoucím prevence v podání nejen otužování pokožky, ale hlavně v podobě hypoalergenních krémů bez chemických filtrů.

V současné době trh nabízí nespočet výrobků vhodné pro děti i dospělé trpící alergií na slunce.

 

První pomoc při světelné kopřivce

1. Podání antihystaminik: léky na alergickou reakci, např. volně dostupný Zyrtec, POZOR – u malých dětí se vždy poraďte s lékařem ohledně dávkování

2. Na zklidnění pokožky: využijte nedráždivé krémy, které zklidňují a regenerují pokožku, např. Sudocrem, vyhněte se naopak parfémovaným, dráždivým krémům a chlorované vodě

3. Při mokvavých puchýřích: v tomto případě se snažte pokožku vysušit dětským, neparfémovaným dětským pudrem nebo odvarem z heřmánku (ten také vysušuje)

4. Pří těžkých reakcích: těžké reakce na sluneční záření se léčí krátkodobým podáváním kortikosteroidů

Tento web používá soubory cookie. Procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním a v případě poskytnutí dalších osobních údajů s jejich ochranou a zpracováním.